Jesteś tutaj: taniozakupy.pl > Zakup sprzętów RTV i AGD > Dobór monitora do komputera

Dobór monitora do komputera

Czasem zdarza się, że następuje potrzeba wymiany jakiegoś sprzętu na zupełnie nowy. Wtedy to musimy udać się do sklepu, aby wybrać coś odpowiedniego, coś co nie tylko zadowoli nasz gust i nasze potrzeby, ale również będzie nam służyło przez długie lata. Tak właśnie jest z odpowiednim monitorem do komputera. Należy wybierać go skrupulatnie i zwracać uwagę na wszelkie parametry, od których to zależy jak nam się będzie użytkowało dany monitor.

Jeśli chodzi o podstawowe parametry, które są najważniejsze przy wyborze monitora, to na pewno będzie to czas reakcji matrycy. Najlepiej wybierać monitor z czasem reakcji minimum 5 milisekund. Im dłuższy czas, tym wolniej monitor będzie reagował. Kolejnym parametrem jest wielkość plamki. Najlepszy parametr to maska perforowania. Chodzi tutaj o konstrukcję plastra miodu, którą posiadają nowsze modele monitorów. Starsze natomiast, często wykorzystywane w kineskopach telewizyjnych posiadają maski szczelinowe. Wielkość plamki nie jest tutaj aż tak ważna, bowiem większość monitorów posiada podobne wymiary około 0,22 mm do 0,28 mm. Następny parametr to kontrast ekranu. Jest on bardzo ważnym, bowiem odpowiada w największej mierze za przejścia bartw. Im kontrast jest większy, tym płynniej kolory przechodzą w siebie nawzajem, np. czerń w biel, czy na odwrót. Przykładowym kontrastem jest 3000:1, z czego pierwsza liczba powinna być jak największa, bowiem im większa tym lepszy kontrast w danym monitorze. No i w końcu dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. Istnieją różne rodzaje, począwszy od przestarzałych matryc typu NT/TFT, jednak one mają bardzo ograniczone wyświetlanie barw, słabo żywych, raczej utrzymanych w surowym stylu. Najlepiej więc wybrać matryce typu MVA, MVA Premium, PVA czy IPS. Wtedy mamy gwarancję, że wyświetlane barwy będą wysokiej jakości oraz będzie duży kont widzenia obrazu.

Jak widać, wybór odpowiedniego monitora nie musi być wcale taki trudny. Wystarczy tylko posiadać odpowiednią wiedzę, czasem tylko podstawową, aby po prostu mieć ogląd sytuacji. Jest to ważne, aby wybrać dobry monitor, który będzie nam się sprawdzał w każdej sytuacji. Chyba każdy chce wybrać dla siebie porządny monitor, a nie jakiś bubel, dlatego warto mieć świadomość podstawowych parametrów, na jakie trzeba zwracać uwagę.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.